Kas gali statytis saulės elektrinę?

27.04.2023

2022 metai žaliosios elektros energijos gamybai buvo ypatingi, kadangi gaminančių vartotojų skaičius išaugo dvigubai. Žmonės, norėdami tapti nepriklausomais vartotojais, vis dažniau investuoja į saulės elektrines, teikia paraiškas APVA paramai gauti ar netgi naudojasi bankų siūlomomis paskolomis. Pastebima, kad susidomėjimas yra tikrai didelis, todėl šiame straipsnyje dalinamės informacija, kokios sąlygos ir reikalavimai yra taikomi asmenims, norintiems savo nekilnojamojo turto teritorijoje įsirengti saulės elektrinę.

Diskutuojant apie saulės elektrinių įgyvendinimo procesą, vienas iš pagrindinių klausimų – kas gali jas įsirengti?

Elektros energiją taupyti ekologišku būdu pirmiausiai gali elektros vartotojai, turintys atvestą elektros įvadą. Gaminančiais vartotojais gali tapti:

  • gyvenamojo namo savininkai;
  • buto savininkai;
  • sodybos savininkai;
  • žemės sklypo, pagalbinių pastatų savininkai.
Takatona

Taip pat saulės elektrinę gali įsirengti ir juridiniai asmenys, todėl įmonės, pasinaudojusios tokia paslauga, galės sumažinti sąskaitas už elektrą. Tai pat saulės elektrinės padės pritraukti daugiau klientų, pagerinus verslo, kaip siekiančio saugoti aplinką, įvaizdį.

Saulės elektrinės yra montuojamos ant stogo (šlaitinio arba plokščio) arba ant žemės. Visgi pastebima, kad didžioji dalis klientų renkasi saulės elektrines, įrengtas ant stogo. Svarstant apie tvirtinimo sistemas ir jų finansinius sprendimus, viskas priklauso ne tik nuo saulės modulių tipo, bet ir nuo stogo dangos (skarda, bituminas, čerpės ar šiferis).

Takatona

Nusprendus įsirengti saulės elektrinę ant šlaitinio stogo, reikia nustatyti tinkamą nuolydžio kryptį ir pasvirimo kampą, kadangi nuo to priklauso elektrinės elektros gamybos kiekis. Jeigu saulės elektrinė yra nukreipta į pietus, rekomenduojama pasirinkti 35 laipsnių kampą, o jeigu į rytus ar vakarus – 15 laipsnių. Įsirenginėjant elektrinę ant plokščio paviršiaus stogo, kryptis priklauso nuo erdvės dydžio. Jeigu vietos yra pakankamai, siūloma rinktis į pietus nukreiptą elektrinę, o jeigu mažiau – į rytus arba vakarus. Svarstant, ar nepadarysite klaidos, įsirengdami saulės elektrinę rytų–vakarų kryptimis ant šlaitinio ar plokščio stogo, svarbu prisiminti, kad pietų metu namuose būname rečiau, todėl rytinė ir vakarinė saulė leis daugiau energijos panaudoti iš karto.

Vienas iš dažniausiai pasitaikančių klausimų, prieš įsirengiant saulės elektrinę – kiek ploto užims? Vidutiniškai 1 kW galios elektrinė užima maždaug 6 m² šlaitinio stogo paviršiaus ir 10 m² plokščio. Kuomet didėja saulės modulių efektyvumas, galia ir mažėja jo dydis, reikia vis mažiau saulės modulių.

Norint kuo didesnio saulės elektrinės našumo ir efektyvumo svarbu pasirūpinti, kad modulių neužstotų jokie šešėliai dėl stogo kliūčių, medžių ar kitų objektų. Jeigu to padaryti nepavyksta, reikia esamus techninius sprendinius koreguoti, mažinant modulių skaičių arba keičiant modulių jungimo planą. Optimizatorių rekomenduoti nenorime, kadangi pastarieji padidina ne tik investicijos dydį ir gedimo tikimybę, bet ir sumažina investicinę grąžą.

Galvodami, kur norėtumėte įsirengti saulės elektrinę, pasirinkite vietą saugiam darbui, ilgam tarnavimo laikui ir reikalaujamų techninių parametrų išpildymui. Įtampos keitiklio (inverterio) vieta neturėtų būti pasiekiama vaikams, pasriūpinkite, kad joje nebūtų jokių degių ar sprogių medžiagų. Taip pat turėkite omenyje, kad:

1. Įtampos keitiklį (su IP 65) galima montuoti tiek patalpose, tiek lauke. Tačiau inverterio nerekomenduojama montuoti gyvenamosiose patalpose, kadangi sukeliamas triukšmas kenks gyvenimo kokybei.

2. Įtampos keitiklio montavimo būdas turėtų užtikrinti patogų elektros prijungimą, naudojimą ir priežiūrą.

3. Įtampos keitiklis būtų montuojamas, apsaugant jį nuo tiesioginių saulės spindulių, dulkių,  sniego ir lietaus. Svarbu pasirūpinti tinkamu įrangos aušinimu ir oro cirkuliacija.

Įtampos keitiklio tvirtinimo vieta privalo atlaikyti keturis kartus didesnę jėgą nei gravitacinė jėga. Taip pat siekiant užtikrinti kokybišką įrenginio aušinimą, svarbu nemontuoti keitiklio horizontaliai, pakreipiant į priekį/atgal, kairę/dešinę arba aukštyn/žemyn.

Montuodami įtampos keitiklį įsitikinkite, kad įrenginiui ir iš jo sklindančiai šilumai yra paliekama pakankamai erdvės išsisklaidyti. Papildomi tarpai turėtų būti palikti ir tarp kelių inverterių. Taip pat svarbu, kad keitiklis būtų įrengtas tokiame aukštyje, kad LED indikatorius ir valdymo jungikliai būtų gerai matomi. Palikite pakankamai vietos aplink keitiklį erdvės šilumos išsklaidymui.

Apsisprendėte įsirengti saulės elektrinę, tačiau vis tiek turite nemažai klausimų? Esame tam, kad galėtume Jums padėti. Kviečiame registruotis konsultacijai arba iš karto susisiekti su mumis.

Saulės elektrinės

Sąskaitų mažinimas, užtikrinta finansinė grąža, imunitetas elektros kainų pokyčiams ir tvaresnė aplinka – investicija, kuri nepaliks abejingų.

×

Šiuo metu įgyvendinami
projektai

Norite ir Jūs įgalinti savo namus?

Užpildykite užklausos formą.

Visoje lietuvoje