takatona symbol element

DUK

DUK

DUK

dazniausiai uzduodami klausimai apie saules elektrines

Dažniausiai užduodami klausimai

Turite daugiau klausimų į kuriuos neradote atsakymo? Mūsų specialistai yra pasiruošę atsakyti į visus Jums rūpimus klausimus. Susisiekite kontaktų puslapyje nurodytais kontaktais. 

Ko reikia, norint gaminti energiją iš saulės?

Saulės elektrinę sudaro 3 komponentai: fotovoltiniai saulės moduliai, įtampos keitikliai-inverteriai ir tvirtinimo sistemos, kurios būtinai turi būti parinktos pagal unikalų stogo dangos tipą. Fotovoltiniai saulės moduliai yra jungiami į inverterį, kuris jungiamas į prijungimo tašką, esantį vidaus tinkle. Visa tai galima atlikti paskirstymo skydelyje, kuris yra kiekvieno namuose. Atlikus montavimo darbus, sutvarkomi reikiami dokumentai ir jūs tampate vartotoju, gaminančiu ir saugančiu elektros energiją skirstomojo operatoriaus tinkle.

Kaip pasirinkti tinkamos galios saulės elektrinę?

Nesvarbu, perkate saulės elektrinę gyvenamajam namui ar verslo ūkiui, turite labai atidžiai atsižvelgti į tai, kokie yra jūsų elektros energijos vartojimo įpročiai. Prieš renkantis saulės elektrinę, labai svarbu peržvelgti, kiek vidutiniškai per mėnesį tenka sunaudoti elektros energijos. Taip pat reikia nepamiršti įvertinti, ar vartojimo kiekis artimiausiu metu gali kisti dėl padidėjusio ar sumažėjusio elektros energijos poreikio. Jei Jums patiems sunku įvertinti esamą situaciją ir nežinote, kokios galios saulės elektrinė Jums yra reikalinga, visada galite kreiptis į mus ir mes Jums padėsime priimti tinkamą sprendimą. Nepamirškite, jog pasirinkus per mažo galingumo saulės elektrinę, dalį energijos reikės pirkti iš nepriklausomo energijos tiekėjo. Rinktis per didelio galingumo saulės elektrinę taip pat neapsimoka, kadangi tokiu atveju mokėsite brangiau ne tik už saulės elektrinę, bet ir jos įrengimą. Na, o elektros energijos pertekliaus vis tiek nesuvartosite.

Kiek šlaitinio stogo ploto užims saulės elektrinė?

Nors saulės elektrinės elementai atrodo šiuolaikiškai ir negadina bendro namo vaizdo, kai kurie vis tiek bijo, jog šiems elementams teks skirti per didelę stogo dalį. Norint įrengti saulės elektrinę ant šlaitinio stogo, reikia turėti omenyje, jog 1 kWp įrengimui reikės 6 m2 stogo ploto. Jei saulės elektrinė įrengiama ant plokščio stogo ar žemės, 1 kWp prireiks 10 m2. Visgi tai tik preliminarūs matavimai. Tam tikrais atvejais tenka skirti didesnį stogo plotą dėl gretimai esančių objektų, kurie meta šešėlį. Jei net ir skyrus didesnį plotą nepavyksta išvengti šešėlio, tuomet rekomenduojama rinktis specialius įrenginius, kurie mažina šešėlių įtaką saulės elektrinės efektyvumui. Atkreipkite dėmesį, jog saulės elektrinės dydis turi būti parenkamas pagal energijos suvartojamą kiekį, todėl nesistenkite sumažinti elementų kiekio, jog saulės elektrinė užimtų mažiau vietos, tokiu būdu įranga pilnai neaprūpins Jūsų namų elektros energija. Visgi tenka pripažinti, jog technologijos tobulėja ne dienomis, o valandomis. Vis dažniau gamintojai randa naujų būdų, kaip patobulinti saulės modulius ir padaryti juos efektyvesniais. Kuo efektyvesni saulės moduliai, tuo mažiau elementų reikia, norint pasiekti reikiamą galingumą.

Kada saulės elektrinė atsipirks?

Saulės elektrinė yra investicija, kuri atsiperka ne iš karto, o tik po daug metų. Mes negalime tiksliai atsakyti, kada atsipirks Jūsų saulės elektrinė, kadangi tai priklauso nuo daug veiksnių: saulės elektrinės galios, elektros energijos kainos bei vartojimo įpročių. Jei norite sužinoti daugiau apie saulės elektrinių atsipirkimą, apsilankykite čia.

Nuo ko priklauso saulės elektrinės efektyvumas?

Norint, jog saulės elektrinė būtų efektyvi, labai svarbu ne tik atidžiai išsirinkti tinkamus modulius, bet ir atkreipti dėmesį į tai, kur ji statoma. Efektyvumas priklauso nuo to, kokia kryptimi bus pastatyti saulės moduliai, į kurią pusę bus pasvirę. Taip pat priklauso ir nuo to, kokie nuostoliai bus patiriami perdavimo linijose, šešėlių ir pan. Jei norite, kad saulės elektrinė veiktų efektyviai, pasitarkite su mūsų specialistais, kurie padės išrinkti tinkamą vietą moduliams ir užtikrinti jų efektyvumą.

Su kokiomis eksploatacinėmis išlaidomis teks susidurti?

Įsigijus saulės elektrinę, eksploatacijos išlaidos bus labai nedidelės. Na, o tai puiki žinia tiems, kurie nenori skirti daug laiko ar finansinių išlaidų saulės elektrinių priežiūrai. Galimos išlaidos:

  • Norint, jog saulės elektrinės maksimaliai išnaudotų savo jėgą ir gamintų didelį kiekį elektros energijos, reikia pasirūpinti, jog ant modulių nebūtų susikaupusių nuosėdų. Žiedadulkės, purvas, lapai ir pan. gali paveikti saulės modulių efektyvumą. Modulių stiklus rekomenduojama valyti porą kartų per metus. Nesvarbu, kurio sezono metu tai darysite, tačiau atkreipkite dėmesį, jog tuo metu nešviestų saulė. Modulių valymui galite pasirinkti paprastas minkštas kempines ar neaustines šluoteles. Taip pat tinka ir šepečiai, kurių šereliai švelnūs. Šiuo gaminius rasite bet kuriame prekybos centre. Taip pat galite rinktis stiklo valiklius, kurie padės lengviau išvalyti modulius. Detalesnę informaciją apie modulių priežiūrą rasite instrukcijoje, kuri bus pateikta kartu su saulės elektrinės dokumentacija.
  • Nedidelių išlaidų pareikalaus ir fotovoltinės sistemos veikimo tikrinimas, kurį atlikti reikėtų 1-2 kartus per metus. Tikrinimo metu apžiūrimi saulės elementai ir inverteriai. Taip pat specialistas prisijungs prie įtampos keitiklio monitoringo sistemos ir įvertins, kaip dirba saulės elektrinė. Priežiūros sistemą rekomenduojama apžiūrėti dienos viduryje, kai yra šviesu ir saulėta. Saulės elektrinės apžiūrą bet kada galite atlikti ir jūs, tokiu būdu ji bus patikrina daugiau nei kelis kartus per metus. Jei pastebėsite kažką neįprasto, susisiekite su rangovu ir jis padės išspręsti gedimus.
  • Inverterio priežiūra taip pat bus nedidelė. Vos 1-2 kartus per metus reikės patikrinti, kaip jis dirba. Inverteriai veikia automatiškai, todėl daug priežiūros jiems skirti nereikia. Jei bus eksploatacijos problemų, visa tai galėsite iš karto matyti ekrane ir informuoti rangovą. Inverterio tarnavimo laikotarpis trumpesnis nei saulės elektrinės modulių. Todėl rekomenduojame pagalvoti apie galimybę pratęsti inverterio garantijos laikotarpį. Tokiu būdu užtikrinsite sklandžią įtampos keitiklio eksploataciją.
Ar saulės moduliams taikomos garantijos?

Taip, mes bendradarbiaujame tik su patikimais gamintojais, kurie siūlo ne tik kokybiškus gaminius, bet ir ilgalaikes garantijas. Visgi kiekvienas gamintojas siūlo skirtingas garantijas savo gaminiams, todėl tikslią informaciją apie teikiamas garantijas sužinosite tik gavę komercinį pasiūlymą.

Ar reikia atlikti techninę priežiūrą?

Norint, jog saulės elektrinė tinkamai dirbtų, reikia atlikti techninę patikrą, kurios metu nustatoma, ar saulės elektrinės elementai nėra pažeisti, ar neatsirado gedimų. Techninę patikrą atlikti gali tik kvalifikuoti specialistai.

Kokius įsipareigojimus reikia prisiimti perkant saulės elektrinę?

Pirkdami saulės elektrinę, mūsų klientai įsipareigoja bendradarbiauti ir leisti mums suteikti sutartas paslaugas. Bendradarbiavimo metu klientai turi sutartu laiku priimti prekes ir įsileisti montuotojus į teritoriją, kur bus montuojama saulės elektrinė. Taip pat klientai įsipareigoja pasirašyti reikiamus dokumentus, atliktų darbų aktą ir laiku atsiskaityti su rangovu.

Kokius įsipareigojimus prisiima rangovas?

Rangovas įsipareigoja tinkamai parinkti techninį sprendimą, atlikti reikiamus darbus pagal tai, kokius reikalavimus pateikė montuojamos įrangos gamintojai. Taip pat rangovas atsakingas už tinkamą darbų atlikimą.

Veiksmai, kuriuos turite atlikti prieš pirkdami saulės elektrinę.

Tam, jog darbai vyktų sklandžiai ir mūsų specialistams nereikėtų susidurti su nesusipratimais darbo metu, turite pasirūpinti, jog vidaus elektros ūkis būtų tvarkingas. Taip pat turite pasirūpinti stogo konstruktyvu, vieta keitiklio montavimui bei interneto ryšiu, kur bus montuojamas keitiklis.

Kaip veikia saulės elektrinė ir kaip panaudojama generuojama energija?

Saulės elektrinė gamina energiją iš saulės šviesos, kurią paverčia momentine energija ir leidžia ja naudotis nemokamai. Šiltuoju metų laiku, kai lauke saulė šviečia visą dieną, elektros energijos pagaminama daugiau nei suvartojama. Todės elektros energijos perteklius yra siunčiamas į ESO tinklus, kur yra saugojamas. Tam tikrais atvejais elektros energijos tenka sunaudoti daugiau nei saulės elektrinė pagamina, tuomet trūkumas yra imamas iš ESO tinkluose saugojamo elektros energijos pertekliaus arba ją perkant iš tiekėjo pagal įprastą tvarką ir kainas. Daugiau informacijos apie tai rasite čia

Dėl kokių priežasčių gali neveikti saulės elektrinė?

Saulės elektrinės darbas gali sutrikti dėl įvairių priežasčių, įskaitant inverterio pakibimą ar komponento gedimą, ESO tinklų problemas, taip pat moduliai gali prasčiau veikti, jei sumažėja šviesos ar moduliai tampa apkrauti sniegu, purvu ir pan. Jei pastebėjote, jog saulės elektrinės darbo jėga sumažėjo arba ji išvis neveikia, bandykite perkrauti inverterį. Tai padaryti galite labai nesudėtingai. Išjunkite AC ir DC dalių jungiklius. Palaukus 1 minutę, iš pradžių įjunkite DC dalies jungiklį ir tuomet AC. Nepavykus išspręsti problemos, nesijaudinkite. Pateikite nuotraukas ir klaidos kodą projektų įgyvendinimo skyriui, greitai gausite atsakymą, kodėl saulės elektrinės veikla sutriko ir sprendimo būdą.

Ką daryti, jei saulės elektrinė išsijunginėja?

Saulės elektrinės išsijunginėjimas gali ne tik trikdyti elektros gamybą, bet ir priversti sunerimti. ESO tinklų įtampa nėra stabili, ji kyla ir krenta virš nustatytų įtampos rėžių. Tam, jog inverteris apsisaugotų, jis persikrauna, kai tai vyksta. Visgi, jei išsijunginėjimas vyksta daugiau nei kartą per dieną, verta sunerimti. Tokiu atveju rekomenduojama siųsti nuotraukas ir klaidos kodą projektų įgyvendinimo skyriui.

Instaliuota galia didesnė nei momentinė saulės elektrinės galia, net ir tuomet, kai stipriai šviečia saulė ir nėra debesų ar lietaus. Kodėl?

Saulės moduliai yra nuolat testuojami. Tiesa, testavimai atliekami standartinėmis gamyklinėmis sąlygomis. Testavimo metu saulės apšvieta siekia 1000W/m2 bei 25° C, tuo tarpu realiomis sąlygomis esant 1000W/m2, moduliai įkaista net iki 55-60° C. Tad nenuostabu, jog testavimo rezultatai gali būti 10-15 proc. didesni už realybėje matomus rezultatus.

Nepamirškite, kad apšvieta kinta kiekvieną dieną, todėl ir gaunamas energijos kiekis skiriasi. Juk kuo daugiau energijos bus gaunama iš saulės, tuo daugiau saulės elektrinė pagamins energijos. Na, o pastebėti skirtumą tarp apšvietos yra labai sudėtinga, neturint įrengto apšvietos matavimo įrenginio. Tačiau neturėtumėte nerimauti dėl to, nes jums turi būti svarbu ne tai, kokia yra elektrinės momentinė galia, o kiek elektros energijos ji pagamina. Juk mokate už elektros energiją, o ne kitus veiksnius. Saulės elektrinė gali ir nepasiekti galios, kuri buvo instaliuota. Tačiau tai nereiškia, jog ji neefektyviai veikia ar sukels papildomų išlaidų.

Kodėl kaimyno saulės elektrinė gamina daugiau elektros energijos?

Dvi tokios pačios saulės elektrinės nebūtinai pagamins vienodą kiekį elektros energijos. Taip yra dėl to, nes modulių efektyvumas priklauso nuo to, kokiu kampu yra pasviręs stogas, į kurią pusę orientuoti moduliai. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į šalį bei miestą. Pavyzdžiui, Lietuvoje idealus kampas yra 37° C į pietus. Nepamirškite ir to, jog skirtinguose miestuose saulės elektrinės gamyba gali skirtis net iki 15 proc. Lygindami elektrinių galias, būtinai atsižvelkite į tai, kokiu kampu ir orientacija į rengti moduliai. Priešingu atveju lyginti saulės elektrinių net neverta.

Turiu saulės elektrinę, tačiau vis tiek perku elektrą iš tinklų. Kodėl?

Retais atvejais taip yra dėl to, nes inverteris visoms trims fazėms atiduoda tiek pat elektros energijos. Todėl pasitaiko, jog per vieną fazę yra perduodama perteklinė elektros energija į tinklus, per kitą – ji perkama iš tinklų. Visgi šis atvejis yra retas ir galima to išvengti. Jei mokėsite už įrengtą elektrinės galią, tuomet nekils problemų dėl tinklų subalansavimo.

Su šia problema gali tekti susidurti ir dėl kitos priežasties – energija nėra tiesiogiai perduodama tarp fazių, todėl sukauptas elektros perteklius keliauja ne į ESO tinklą, o yra suvartojamas kitų vartotojų, kurie yra prijungti prie tinklo. Tai sukelia disbalansą tarp fazių. Negana to, prastėja elektros kokybė. Tokiu atveju tenka skirti papildomų investicijų, jog ESO galėtų išspręsti šią problemą ir užtikrinti, jog tiekiama elektra būtų kokybiška.

Ar reikia plauti saulės modulius?

Saulės modulių priežiūra priklauso nuo to, ar jie yra pasvirę. Jei moduliai yra bent šiek tiek pasvirę, tuomet galite nesijaudinti dėl jų priežiūros. Jų plauti jums tikrai nereikės, nes tą už jus padarys lietus. Visgi, jei norite, jog saulės elektrinė dirbtų efektyviai, skirkite šiek tiek laiko ir kartą per metus patikrinkite modulius. Tam tikrais atvejais ant jų nutupia paukščiai ir palieka išmatas, taip pat gali nukristi lapai ar susikaupti purvo. Tai gali turėti įtakos sumažėjusiam saulės elektrinės efektyvumui.

Kodėl keitiklis ūžia?

Keitiklio ūžesys gali nemenkai išgąsdinti, ypač, jei saulės elektrinė naudojama pirmą kartą. Tačiau ūžesio bijoti tikrai nereikia, kadangi tai tik rodo, jog įrenginys yra aušinamas. Ventiliatorius automatiškai atlieka aušinimo procesus, atsižvelgdamas į tai, kokia yra inverterio galia. Maksimalia galia dirbantis inverteris gali skleisti net 65 dB(A).

Ar saulės elektrinė veiks, jei dings elektra?

Kai kurie baiminasi, jog dingus elektrai, saulės elektrinės veikla sustos ir elektros energija nebebus gaminama. Toks scenarijus galimas, tačiau jo galima išvengti. Saulės elektrinė gali būti nepriklausoma nuo elektros, jei pasirinksite tinkamą inverterį. Nemaža dalis žmonių vis dar renkasi inverterius, kurie išsijungia, jei iš ESO tinklų dingsta įtampa. Tačiau pasirinkus hibridinį inverterį, kuris yra su baterija, to galima išvengti.

Ar saulės elektrinė efektyviai veikia žiemos metu, kai yra sniego?

Lietuvoje žiemos metu saulės spinduliais galime pasidžiaugti tikrai neilgai, todėl saulės elektrinės pagamina kur kas mažiau elektros energijos, lyginant su vasaros periodu. Nedidelis sniego sluoksnis taip pat gali prisidėti prie to, jog saulės elektrinės veikla tampa mažiau efektyvi. Visgi vasaros metu dažniausiai yra pagaminamas elektros energijos perteklius, kurį galima naudoti žiemą. Tad mažesnis efektyvumas neturėtų turėti jokios reikšmės. Svarbiausia nerizikuoti ir nevalyti sniego nuo saulės modulių, nes tai gali ne tik juos pažeisti, bet ir sutrumpinti tarnavimo laikotarpį.