Ar Lietuvoje užtenka saulės aprūpinti saulės elektrines?

15.03.2023

Lietuvoje vyraujantis klimatas pasižymi permainingais orais. Nepriklausomai nuo metų laiko, dažnai šilumos ir kritulių intensyvumas pasiskirsto nevienodai. Todėl asmenims, norintiems įsirengti saulės elektrines, kyla klausimas, ar mūsų šalis yra pritaikyta efektyviam elektrinės energijos generavimui? Užtikriname, kad Lietuvoje turime pakankamai saulės būtiniems poreikiams patenkinti. Taip pat saulės elektrinės efektyvumas tiesiogiai koreliuoja su aplinkos temperatūra: esant vėsesniam orui, modulių efektyvumas didėja.

Žinoma, saulės elektrinė daugiausiai energijos pagamina šiltuoju metų laiku. Rudens pabaigoje ir žiemą saulės nėra daug, todėl elektrinės efektyvumas būna kur kas mažesnis. Tačiau pasinaudojus ESO elektros pasaugojimo paslauga, galima sugeneruoti daugiau energijos, kurios perteklius gali būti panaudotas šaltuoju sezonu. 10 kW elektrinė, nukreipta tinkamu kampu į saulę, gali pagaminti apie 10 tūkst. kWh elektros energijos, kurios užtenka didesnės šeimos poreikiams patenkinti. 

Takatona

Dažnas galvoja kad kuo aukštesnė lauko temperatūra, tuo daugiau saulės energijos bus sugeneruojama. Tačiau viskas yra kiek kitaip – nors elektrinei reikia saulės, karštomis dienomis moduliai stipriai įkaista ir jų efektyvumas krenta žemyn. Dėl to vidutiniškai išvystomas 20 % mažesnis momentinis elektrinės galingumas negu instaliuota elektrinės galia, todėl rekomenduojame įtampos keitiklį perkrauti, taip pagerinant investicijos grąžą. 

Didžiausi momentinės generacijos atvejai pasitaiko ankstyvą pavasarį arba rudenį, kada oro temperatūra yra santykinai vėsi. Dėl tokio oro fotovoltiniai saulės moduliai išvysto didžiausią momentinę galią, saulei šviečiant intensyviau. Per penkias minutes momentinis elektrinės galingumas taip padidėja, jog viršija nominalios galios vertes. Todėl specialistai ragina nebijoti vėsaus oro, kadangi gali pasitaikyti tokių žiemos, pavasario ir rudens dienų, kai saulės elektrinė bus efektyvesnė nei per didžiausias vasaros kaitras. Svarbu nepamiršti, kad nepaisant apsiniaukusio dangaus ar rūko, elektrinė vis tiek gamina elektros energiją iš matomo šviesos spektro.

Remiantis konkrečiais duomenimis, saulės elektrinė (9,92 kW galios stiprumo), įrengta Vilniaus apskrityje, sugeneruoja 9972 kW arba beveik 1006 kWh iš kW energijos per metus. Daugiausiai elektros pagamina per vasarą ir pavasarį, o mažiausiai – per rudenį ir žiemą.

×

Šiuo metu įgyvendinami
projektai

Norite ir Jūs įgalinti savo namus?

Užpildykite užklausos formą.

Visoje lietuvoje