Lietuvoje saule ir jos skleidžiama šviesa galime daugiausia mėgautis šiltuoju metų laiku. Atėjus žiemai, tenka ne tik traukti iš spintos šiltus rūbus, bet ir šviestuvus. Saulės elektrinė efektyviausiai dirba vasaros metu, kai už lango šviečia saulė visą dieną. Vakare ir šaltuoju metų laiku energijos pagaminama kur kas mažiau, nors sunaudojama dažniausiai daugiau. Todėl gaunamas energijos perteklius yra kaupiamas ir naudojamas tuomet, kai pagamintos energijos neužtenka, pavyzdžiui, vakare arba šaltuoju metų laiku. Asmuo, kaupiantis perteklinę energiją bendrame tinkle, vadinamas gaminančiu vartotoju. Sukauptą energiją jis bet kada gali panaudoti, kai atsiranda poreikis.

Kuo skiriasi gamintojas vartotojas ir nutolęs gamintojas vartotojas?

Gamintojas vartotojas gamina ir naudoja elektros energiją ten, kur yra įrengta saulės elektrinė, o nutolęs gamintojas vartotojas gamina energiją vienur, o naudoja – kitur.

Kaip atsiskaitoma už elektrą?

Įsigijus saulės elektrinę, vis tiek reikės atsiskaityti už elektros energijos vartojimą. Mokesčiai priklauso nuo to, ar esate gamintojas vartotojas, ar nutolęs gamintojas vartotojas.

Gamintojas vartotojas moka už šiuos dalykus:

 • Elektros energija, kuri yra sunaudojama iš karto, o ne siunčiama į tinklus, yra visiškai nemokama.
 • Sukauptas elektros perteklius patenka į tinklą, kur yra laikomas tol, kol jo prireiks. Tinklų naudojimasis mokamas, kainą nustato ESO.
 • Nepanaudotas pekteklius nedingsta, jei nesunaudosite jo per mėnesį, jis keliaus į kitą mėnesį ir taip bus tol, kol jis bus panaudotas. Visgi, jei per kaupimo laikotarpį jis nėra panaudotas, tuomet anuliuojasi. Tačiau už prarastą perteklių bus gaunama kompensacija.
 • Jei suvartojama daugiau elektros energijos, nei pagaminama, trūkstamas elektros energijos likutis yra perkamas. Sudarant sutartį, iš karto pasirinksite tiekėją, kuris tieks energiją tuomet, jei saulės elektrinė nesuteiks reikiamo kiekio.

Nutolęs gamintojas vartotojas moka už šiuos dalykus:

 • Nutolęs gamintojas vartotojas gali nemokamai naudoti pagamintą elektros energiją, kurią gali padalinti keliems valdomiems objektams.
 • Gaminama energija yra siunčiama į skirstomuosius tinklus ir tik vėliau pasiekia vartotoją. Neapmokestinamas momentinis suvartojimas tokiu atveju negalioja.
 • Naudojimasis tinklais yra mokamas pagal ESO nustatytus įkainius.
 • Nesunaudotas perteklius siunčiamas į kitą mėnesį, tačiau metų pabaigoje yra anuliuojamas. Anuliuoto pertekliaus vertė yra kompensuojama.
 • Jei energijos daugiau sunaudojama, nei pagaminama, reikia pirkti iš kito tiekėjo pagal sutartus įkainius.

Kaip galima atsiskaityti už naudojimąsi tinklais?

ESO tinklai leidžia kaupti elektros energijos perteklių, o operatoriai užtikrina, jog visas procesas vyktų sklandžiai. Atsiskaityti už šias paslaugas galima keliais būdais:

 • Mokėti galima tik už atgautą elektros energiją. Tokiu atveju nereikia mokėti mėnesinio mokesčio.
 • Mokėti galima mėnesinį mokestį, kuris leidžia susigrąžinti generuojamą galią už sutartą fiksuotą mokestį.
 • Mokėti galima kilovatvalandėmis. Tokiu būdu mokėsite ne pinigais, o sukauptu elektros energijos pertekliumi.

Atkreipkite būdą į tai, jog kiekvieno atvejis yra individualus, todėl renkantis turite pagalvoti, kuris iš trijų būdų padės jums išleisti mažiau ir sutaupyti. Nepamirškite, jog atsiskaitymo būdą galėsite keisti tik po metų, todėl rinkitės atidžiai, įvertindami galimas išlaidas ir jas lygindami.

Elektros energiją galite paskirstyti

Nesvarbu, ar esate gamintojas vartotojas, ar nutolęs gamintojas vartotojas, vis tiek galite generuojamą elektros energiją padalinti keliems objektams. Saulės elektrinės nėra pigios, todėl pastatyti jas kiekvienam turimam objektui gali būti brangu, ypač, jei ji statoma ne verslui, o gyvenamiesiems namams ir sodyboms. Todėl naudinga pasirašant sutartį iš karto nurodyti, jog generuojamą energiją galėtų naudoti ne vienas, o keli objektai. Nepaisant to, jog saulės elektrinė yra ta pati, objektų naudojamos energijos mokesčiai vyksta atskirai, kadangi kilovatvalandės yra kaupiamos atskirai, taip pat jos negali būti perkeltos iš vieno objekto į kitą. Pasirašant sutartį, reikia iš karto nurodyti, kaip bus paskirstyta generuojama energija, tačiau tai galima bet kada koreguoti, jei pasikeis objektų sunaudojamos energijos poreikis.

Sklandžiam svetainės veikimui bei Jūsų naršymo patirties gerinimui naudojame slapukus (angl. „Cookies“). Naršydami svetainėje toliau, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu.